Naprawa posadzek
Naprawa posadzek w Łodzi to jedna z usług naszej firmy. Specjalizujemy się przede wszystkim w naprawie posadzek betonowych oraz żywicznych. Jesteśmy w stanie przeprowadzić także prace remontowe i modernizacyjne. W przypadku posadzek betonowych sposoby napraw są rozmaite i dobieramy je w zależności od rodzaju i zakresu uszkodzeń. Jedną z najczęściej występujących usterek są zarysowania. W takich sytuacjach przeprowadzamy np.:
-
iniekcję rys,
-
zszycie rys,
-
wymianę fragmentu podkładu (częściową lub całkowitą),
-
naprawę naroży oraz krawędzi.
Podejmujemy się także zadań związanych z wyrównywaniem powierzchni betonowych.
Kiedy konieczna jest naprawa posadzek?
Konieczność naprawy posadzek betonowych wynika najczęściej z powodu użycia złej jakości materiałów budowlanych lub nieprawidłowo wykonanej powierzchni. Każde uszkodzenie można naprawić z pomocą doświadczonych specjalistów. Ustalenie przyczyn powstania zniszczeń pozwala na opracowanie prawidłowej metody ich trwałego usunięcia. Najczęstsze rodzaje uszkodzeń posadzek to:
- zarysowania i pęknięcia,
- uszkodzenia punktowe,
- uszkodzenia i nierówności na większych powierzchniach,
- zawilgocenia i zanieczyszczenia,
- wykruszenie dylatacji,
- pylenie posadzki,
- niska wytrzymałość mechaniczna,
- uszkodzenia spowodowane działaniem substancji chemicznych.
Najczęściej dochodzi do punktowych uszkodzeń posadzek. Są one wynikiem działania czynników zewnętrznych, złego składu mieszanki betonowej lub błędami w sztuce budowlanej. Naprawa posadzki odbywa się przy użyciu uzupełniających technologii. Dobieramy odpowiedni materiał naprawczy. Proces jest wieloetapowy, zakończony polerowaniem i impregnacją powierzchni.
Naprawa posadzek żywicznych
Jeżeli posadzka betonowa uległa innym uszkodzeniom, np. pęknięciom lub wykruszeniom, to naprawa polega na zastosowaniu odpowiednich preparatów na bazie żywic syntetycznych.
Posadzka żywiczna, która została dobrze wykonana, powinna służyć przez długie lata. Przetrwa duże obciążenia, niezbyt sprzyjające warunki atmosferyczne oraz eksploatację. Brak systematycznego serwisu może jednak spowodować szybką degradację wierzchniej warstwy posadzki. Naprawa posadzki żywicznej potrzebna jest w momencie, kiedy pojawią się na niej zarysowania, rysy, pęknięcia lub nierówności. Aby ocenić konieczność naprawy powierzchni posadzki oraz skutecznie ją przeprowadzić, konieczna jest profesjonalna ocena stanu technicznego posadzki. Specjalista dokona także doboru odpowiednich materiałów oraz technologii renowacyjnych.
Metody naprawy posadzek
Naprawy posadzki żywicznej można dokonać na kilka sposobów:
- poprzez pokrycie całości powierzchni minimalną warstwą żywicy,
- poprzez dwukrotne lakierowanie powierzchni,
- poprzez przeszlifowanie uszkodzonego miejsca,
- poprzez doczyszczenie specjalnymi urządzeniami i środkami chemicznymi,
- poprzez impregnowanie zamykającym materiałem na bazie polimerów,
- poprzez zerwanie starych powłok żywicznych i nałożenie nowych.
Naprawa uszkodzonej posadzki generuje większe lub mniejsze koszty, wynikające z rodzaju uszkodzenia powierzchni. Najpopularniejszym sposobem naprawy posadzki żywicznej jest wykonanie na jej nawierzchni cienkiej warstwy z tego samego materiału. Proces ten ogranicza się do rozprowadzenia na uszkodzonej powierzchni cienkiej warstwy żywicy, dzięki czemu wszystkie rysy i zadrapania zostają skutecznie zamaskowane. Inną metodą jest pomalowanie całej podłogi lakierem, dobranym kolorystycznie do posadzki.
Przy ciągłej eksploatacji posadzka jest narażona na powstawanie uszkodzeń. Zaleca się regularne sprzątanie i konserwowanie podłogi wykonanej z żywicy. Zapobiegnie to powstawaniu trwałych rys i ubytków. Jeżeli na podłodze stoją ciężkie urządzenia, które mogą ja odkształcić, to należy profilaktycznie powtarzać polerowanie posadzki i odnawianie warstwy impregnującej.
Posadzki żywiczne nie wymagają częstych regeneracji. Jeżeli były wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, to są to nawierzchnie bardzo trwałe. Po wystąpieniu jakichkolwiek uszkodzeń należy w miarę szybko wykonać ich naprawę.